دوره آموزشی اسکرام مستری

2018 08 06_115245

گواهینامه PSM I چیست؟

گواهینامه PSM I یا Professional Scrum Master I نشان می دهد که دارنده آن شناخت مناسب و قابل قبولی نسبت به چارچوب اسکرام و بکارگیری آن دارد. این گواهینامه توسط موسسه Scrum.org آمریکا صادر می شود و دریافت آن مستلزم شرکت در آزمون PSM I و قبولی در آن می باشد. این آزمون شامل 80 سوال تستی است که بایستی طی 60 دقیقه پاسخ داده شود و بصورت آنلاین برگزار می شود. حداقل نمره قبولی آن 85% است که باعث شده این آزمون در زمره آزمونهای سخت قرار گیرد.

معروفترین گواهینامه های اسکرام مستری توسط دو موسسه Scrum.org و Scrum Alliance بشرح زیر صادر می شوند:

موسسه Scrum.org توسط آقای Ken Schwaber یکی از مبدعان اسکرام در سال 2009 تاسیس شد. یکی از مزیتهای آزمون PSM I این است که الزامی به شرکت در دوره های آموزشی موسسه مذکور نمی باشد و می توان با مطالعه شخصی و سایر روشها آمادگی لازم را در خود ایجاد نمود. لیکن سختی عبور از امتحان آن باعث شده که این گواهینامه به قابل اتکاترین گواهینامه در این حوزه بدل گردد. هزینه شرکت در این آزمون 150 دلار آمریکا می باشد.

موسسه Scrum Alliance در سال 2001 تاسیس شد و گواهینامه CSM یا Certified Scrum Master را صادر می کند. این گواهینامه مرسوم ترین گواهینامه اسکرام مستری می باشد. لیکن شرط اخذ این گواهینامه، شرکت در دوره آموزشی دو روزه مربوطه است که هزینه آن حدودا 1000 یورو می باشد. این دوره در کشورهای همسایه همچون امارات متحده عربی و ترکیه برگزار می گردد. البته این گواهینامه هم برای خود آزمون دارد ولی عبور از آن ساده است و تنها مانع اصلی ، شرکت در دوره آموزشی آن است.

با توجه به توضیحات ارائه شده با اینکه ورود گواهینامه PSM I به بازار حرفه ای عمر کمتری نسبت به گواهینامه CSM دارد ولی خط کش قابل اطمینان تری برای ارزیابی دانش دارنده آن است و از اینرو در فضای کار جهانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

ما در تلاش هستیم تا با کمک به جامعه کارآفرینی ایران، دانش بازیگران آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقا دهند.

اهداف دوره

 • بکارگیری موثر اسکرام در فرآیند تولید محصول
 • ایجاد آمادگی جهت شرکت در امتحان PSM I موسسه Scrum.org آمریکا
 • آشنایی و ایجاد آمادگی جهت کار در سطح بین المللی در حوزه اسکرام

سرفصلهای دوره

 • آشنایی با اجایل
 • چارچوب اسکرام
 • رویدادهای اسکرام
 • نقشها ، اصول و قوانین تیمی در اسکرام
 • برگزاری امتحان تستی کوتاه مشابه سوالات امتحان PSM I در پایان دوره
 • نکات مهم شرکت در امتحان PSM I
 • ارائه یک نسخه کامل سوالات امتحان PSM I به شرکت کنندگان (شامل 80 سوال تستی) به همراه پاسخ

چه نیازی به اسکرام است؟

اگر با مسائل زیر مواجهید به اسکرام نیاز دارید:

 • آیا محصول خود را به موقع به بازار نمی رسانید؟
 • آیا محصولی تولید می کنید که در نهایت رضایت مشتری را جلب نمی کند؟
 • آیا چابکی لازم را در تیم تولید محصول ندارید؟
 • آیا پیچیدگی تولید محصول باعث می شود که نتوانید کار تیمی واقعی انجام دهید؟
 • آیا نتایج کار اعضای تیم تولیدتان همراستا نیستند؟
 • آیا تغییرات سریع بازار و نیازمندیهای مشتری نتایج کار شما را تحت تاثیر قرار می دهند؟
 • آیا مشارکت مشتری در تولید محصول و دریافت بازخوردهای آنان در سازمان شما جایی ندارد؟
 • آیا به سختی به دستاوردهای تجاری مورد انتظار دست می یابید؟

آیتمهایی که در پایان دوره به شما ارائه می شود

 1. یک تست کامل 80 تایی از سوالات نمونه آزمون PSM I
 2. زدن تست 20 تایی در پایان دوره به همراه پاسخ
 3. جزوه کامل دوره
 4. فایل پی دی اف یکی از کتابهای معروف زبان اصلی حوزه اسکرام

طول دوره

مدت این دوره 8 ساعت بوده و طی یک روز برگزار می گردد.

مدرس اول دوره

سید مهدی حسینی

سید مهدی حسینی

دارای گواهینامه های اسکرام مستر حرفه ای، مالک محصول حرفه ای و دولوپر حرفه ای اسکرام از آمریکا

PSM III, PSM II, PSM I, PSD I, PSPO I, SPS

در شرکت سفرهای علی بابا مشغول مربیگری تیمها برای بکارگیری اسکرام هستند. برنامه نویسی را از سال 1377 شروع و برای سالهای متمادی بصورت شخصی برنامه نویسی کرده اند و در چند سال اخیر تجربه کار تیمی تولید محصولات نرم افزاری را داشته اند. علاقه وصف ناپذیری به کار در حوزه کارآفرینی، صنعت نرم افزار، شرکتهای استارتاپی و محصولات تکنولوژیک داشته و به همین علت مستمرا تلاش کرده اند تا دانش و ابزارهای مورد نیاز این حوزه را یاد گرفته، بکار برده و بروز باشند. از سال 92 با رویکرد اجایل و چارچوب اسکرام آشنا شدند و به موازات در تیم های نرم افزاری به شکل واقعی در حال استفاده از آن بوده و هستند. به علاوه بصورت متمرکز در حال کار در حوزه آموزش و مشاوره اسکرام هستند تا با کمک به جامعه کارآفرینی کشور، دانش فعالین آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقاء دهند.

*بهترین تفریح و عادتشان مطالعه کتاب است*

کتابهای مطالعه شده و نظراتی که برای استفاده دیگران در مورد آنها نوشته اند در اکانت اینستاگرامشان در دسترس هستند.

اکانت اینستاگرام: mehdi_hoseini1357

مدرس دوم دوره

ایمان محمودی نسب

ایمان محمودی نسب

دارای گواهینامه دولوپر حرفه ای اسکرام از آمریکا

PSD I

آشنایی ایشان با دنیای کدنویسی در دوران دبیرستان و از طریق ویژوال بیسیک بود. سال‌ها به یادگیری و تدریس این زبان مشغول بودند تا اینکه با دنیای وب آشنا شدند. زبان سی‌شارپ انتخابشان برای توسعه بک‌اند اپلیکیشن‌های وبی بود و درنهایت علاقمند به زبان جدانشدنی و محبوبِ وب یعنی جاوااسکریپت شدند. سال‌هاست در شرکت های استارت‌آپی، کوچک و بزرگ درحال کسب تجربه‌های ارزشمند هستند. چندسالی‌ست که شروع به یادگیری و بکارگیری چارچوب اسکرام کرده‌اند که تجربه‌ای فوق‌العاده در زمینه توسعه نرم‌افزار است. دارای گواهینامه دولوپر حرفه‌ای اسکرام از شرکت آمریکایی Scrum.org هستند و تلاش می‌کنند توسعه بر مبنای اسکرام رو در کشورشون گسترش بدهند. در حال حاضر در یک شرکت  بزرگ نرم‌افزاری در زمینه برنامه‌ریزی منابع سازمانی به عنوان توسعه‌گر ارشد وب مشغول به کار هستند.

اگه علاقمند هستید با ایشان بیشتر در ارتباط باشید از طریق لینکداین می‌تونید دنبالشون کنید.