اهداف دوره

 • معرفی و آشنایی با تکنیکهای مهندسی نیازمندیهای نرم افزار در دنیای اجایل
 • ایجاد اهمیت تجزیه و تحلیل و تهیه خوراک طراحی در ذهن اعضای تیم توسعه
 • آموزش تیمها در جهت تخصیص منابع کافی در بخش Product Backlog Refinement و ایجاد جایگاه شایسته برای آن در فرایند توسعه

چرا به این دوره نیاز است؟

پروژه های پیچیده از جمله پروژه های نرم افزاری به شدت تمایل به عدم انسجام دارند. این عدم انسجام از زمان بیان تقاضای یک نیازمندی جدید شروع می شود و هر چه به نقطه تحویل نیازمندی تولید شده به مشتری نزدیکتر می شویم سطح آن بالاتر رفته چه بسا چیزی که تولید شده اصلا تطابقی با تقاضای اولیه نداشته باشد. در فرآیند توسعه، قبل از پیاده سازی یک تقاضا قدمی بنام تجزیه و تحلیل یا مهندسی نیازمندیها وجود دارد که محل جلوگیری یا مدیریت ابهامات تقاضاهاست. لیکن با توجه به تجربه چند ساله ای که به عنوان یک متخصص در حوزه آموزش و مشاوره اجایل و اسکرام در ایران دارم و با تیمهای مختلفی کار کرده ام، باید اعتراف کنم که این مفهوم به شدت مغفول مانده است بگونه ای که یا بسیاری از تیمها از این مفهوم خبر ندارند و یا اگر دارند بصورت موثر به آن نمی پردازند.

از طرفی می دانیم که تیمهای زیادی از باگهای گزارش شده پس از انتشار فیچرهای تولید شده شکایت دارند و مستمرا به دنبال راه حلی برای مقابله با این مورد هستند چرا که نه تنها باعث دوباره کاری زیاد و پرداخت هزینه مجدد می شود بلکه اعتبار آنها نیز نزد کارفرمایانشان زیر سوال می رود. و باز هم باید اذعان کنم که منشا بسیاری از باگها عدم پرداختن موثر و باکیفیت به بحث مهندسی نیازمندیها قبل از فرایند تولید محصول است.

می دانیم که روشهای سنتی زیادی برای مستند سازی نیازمندیها در گذشته وجود داشته که تسلط به آنها زمانبر بوده و از بسیاری از خروجیهای آنها اصلا استفاده ای نمی شده و در نهایت تبدیل به کتابچه ای در حال خاک خوردن در کتابخانه می شد. در این دوره سعی داریم که نه تنها شفاف سازی نیازمندیها را از طریق تکنیکهای جدید در دنیای اجایل آموزش دهیم بلکه به گونه ای این کار را انجام دهیم که با هزینه کمتری انجام و این هزینه ها هوشمندانه و هدفمند برای تقاضاهایی پرداخت شود که پیاده سازی آنها از نظر زمانی به ما نزدیک بوده و بیشترین ارزش را برای مشتری ایجاد کند. و نه برای همه نیازمندیهای محصول.

بطور خلاصه باید بالانسی بین میزان منابع مورد نیاز تجزیه و تحلیل نیازمندیها و میزان مستندات تولیدی و موثر بودن انتقال مفاهیم در بین اعضای تیم و مصرف هوشمندانه این منابع برقرار گردد بگونه ای که صرفا خوراکهایی از تجزیه و تحلیل تولید شود که مطمئن هستیم توسط تیم توسعه مورد استفاده قرار می گیرد و این هدف اصلی این دوره است.

در این دوره تمرین عملی جزء لاینفک کار هست تا شرکت کنندگان نمونه کار را در دنیای واقعی تجربه کنند.

سرفصلهای دوره

 • فلسفه اجایل
 • دام مستند سازی بیش از حد
 • اهمیت انتقال مفاهیم نیازمندیهای نرم افزار در بین تمام ذینفعان فرایند توسعه
 • جایگاه مهندسی نیازمندیها در اسکرام
 • معرفی Product Backlog Refinement به عنوان محل نمود مهندسی نیازمندیها
 • استفاده از مدل Cynefin در اولویت بندی نیازمندیها
 • روشهای کشف و استخراج نیازمندیها
 • آشنایی با تکنیک Question File
 • استفاده از Problem Analysis برای پیدا کردن نیازمندیها
 • روشهای مقابله با Ambiguity و Subjectivity
 • روشهای نوشتن User Story
 • استفاده از نمونه سازی UI در تجزیه و تحلیل نیازمندیها
 • آشنایی با Sketch, Wireframe, Mock-up, Prototype
 • آشنایی و کار با ابزار Axure RP و معرفی سایر نرم افزارهای مربوطه در این حوزه
 • معرفی سند Acceptance Criteria
 • روشهای کشف Test Scenarioها و نوشتن Test Case ها
 • معرفی زبان Gherkin یا فرمت GWT: Given-When-Then
 • معرفی تکنیک Engineering Agile Test Data
 • معرفی تکنیک قدرتمند Decision Tables
 • نحوه مواجهه با NFR: Non-Functional Requirements
 • نحوه تدوین Business Logics
 • نحوه بسته بندی اسناد طراحی و تحویل به تیم توسعه

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

 • کسانی که کار تجزیه و تحلیل نیازمندیهای نرم افزار یا Business Analysis را انجام می دهند
 • مالکین محصول یا Product Owners
 • طراحان محصول یا Product Designers
 • همه دولوپرهای تیم های اجایل و اسکرام چون باید بتوانند از خروجی های تجزیه و تحلیل استفاده کنند
 • کسانی که کار تست نرم افزار را انجام می دهند
 • کارکنان Quality Assurance
 • مدیران محصول یا Product Managers

گواهینامه PSD ITM چیست؟

محتوای این دوره بخشی از مفاهیم آزمون PSD I یا Professional Scrum Developer I هست که شرکت کنندگان می توانند پس از دوره برنامه ریزی برای شرکت در آزمون PSD I را هم در دستور کار خود قرار دهند. البته شرکت در این آزمون نیازمند یادگیری مفاهیم اضافه و تکنیکهای دیگری برای دولوپرها می باشد.

گواهینامه PSD I یا Professional Scrum Developer I نشان می دهد که دارنده آن شناخت مناسب و قابل قبولی نسبت به چارچوب اسکرام و بکارگیری آن و تکنیکهای توسعه دارد. این گواهینامه توسط موسسه Scrum.org آمریکا صادر می شود و دریافت آن مستلزم شرکت در آزمون PSD I و قبولی در آن می باشد. این آزمون شامل ۸۰ سوال تستی است که بایستی طی ۶۰ دقیقه پاسخ داده شود و بصورت آنلاین برگزار می شود. حداقل نمره قبولی آن ۸۵% است که باعث شده این آزمون در زمره آزمونهای سخت قرار گیرد.

معروفترین گواهینامه های دولوپری اسکرام توسط دو موسسه Scrum.org و Scrum Alliance بشرح زیر صادر می شوند:

موسسه Scrum.org توسط آقای Ken Schwaber یکی از مبدعان اسکرام در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد. یکی از مزیتهای آزمون PSD I این است که الزامی به شرکت در دوره های آموزشی موسسه مذکور نمی باشد و می توان با مطالعه شخصی و سایر روشها آمادگی لازم را در خود ایجاد نمود. لیکن سختی عبور از امتحان آن باعث شده که این گواهینامه به یکی از گواهینامه های قابل اتکا در این حوزه بدل گردد. هزینه شرکت در این آزمون ۲۰۰ دلار آمریکا می باشد.

موسسه Scrum Alliance در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و گواهینامه CSD یا Certified Scrum Developer را صادر می کند. شرط اخذ این گواهینامه، شرکت در دوره آموزشی سه روزه مربوطه است که هزینه آن حدودا ۱۵۰۰ یورو می باشد. این دوره در کشورهای همسایه همچون امارات متحده عربی و هند برگزار می گردد. البته این گواهینامه هم برای خود آزمون دارد ولی عبور از آن ساده است و تنها مانع اصلی ، شرکت در دوره آموزشی آن است.

ما در تلاش هستیم تا با کمک به صنعت نرم افزار کشور، دانش بازیگران آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری تفکر اجایل و چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقا دهند.

زمانبندی دوره

(یک روز - جمعاً ۸ ساعت)

عنوانشروعپایان
جلسه اول۹۱۰:۴۵
استراحت۱۰:۴۵۱۱
جلسه دوم۱۱۱۲:۳۰
ناهار و استراحت۱۲:۳۰۱۳:۳۰
جلسه سوم۱۳:۳۰۱۵
استراحت۱۵۱۵:۱۵
جلسه چهارم۱۵:۱۵۱۷

مدرس دوره

سید مهدی حسینی

سید مهدی حسینی

دارای گواهینامه های حرفه ای اسکرام از موسسه Scrum.org آمریکا

PSM III, PSM II, PSM I, PSD I, PSPO I, SPS, PAL I, PSK I

برنامه نویسی را از سال ۱۳۷۷ شروع و برای سالهای متمادی بصورت شخصی برنامه نویسی کرده اند و در چند سال اخیر تجربه کار تیمی تولید محصولات نرم افزاری را داشته اند. علاقه وصف ناپذیری به کار در حوزه کارآفرینی، صنعت نرم افزار، شرکتهای استارتاپی و محصولات تکنولوژیک داشته و به همین علت مستمرا تلاش کرده اند تا دانش و ابزارهای مورد نیاز این حوزه را یاد گرفته، بکار برده و بروز باشند. از سال ۹۲ با رویکرد اجایل و چارچوب اسکرام آشنا شدند و به موازات در تیم های نرم افزاری به شکل واقعی در حال استفاده از آن بوده و هستند. به علاوه بصورت متمرکز در حال کار در حوزه آموزش و مشاوره اسکرام هستند تا با کمک به جامعه کارآفرینی کشور، دانش فعالین آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقاء دهند.

بهترین تفریح و عادتشان مطالعه کتاب است

گواهینامه های مدرس از موسسه Scrum.org آمریکا

مدرس دوره برای پیشرفت در اسکرام در حال چه کاری است؟

بنا به مشاهدات انجام شده و سطح ارتباطات گسترده ای که در صنعت نرم افزار ایران دارم هنوز فاصله معناداری با استفاده و بکارگیری درست و قابل اتکا اسکرام داریم. لذا آموزش و ترویج اسکرام از مواردی است که در این برهه زمانی بایستی عمیقا به آن پرداخت.
بنده خود با مفاهیم اجایل و اسکرام در حال زندگی هستم و اثرات آن را می توان در تمام جنبه های زندگی بنده مشاهده کرد. بهبود مستمر از مفاهیم بنیادی آنهاست و در این بین بنده هم بصورت دائمی در حال ارتقا خود هستم تا بتوانم بهتر و بهتر برای ترویج این علم در کشور اقدام کنم.
اقدام فعلی من تلاش برای تبدیل شدن به مدرس رسمی اسکرام موسسه Scrum.org آمریکا می باشد که بالاترین سطح دانش این حوزه به شمار می رود و تا به حال کسی در ایران نتوانسته به این سطح برسد. مزید اطلاع در تاریخ نوشتن این مطلب تنها حدود ۳۰۰ نفر در کل دنیا مدرس رسمی موسسه Scrum.org هستند. این مسیر یک فرآیند ۹ مرحله ای بسیار سخت است که بنده تابحال ۷ مرحله را پشت سر گذاشته ام.
امیدوارم با تلاش روزانه ای که انجام می دهم بتوانم یکی از مدرسان رسمی جهانی باشم و به صنعت نرم افزار کشور کمک شایانی بدهم.

برای اطلاع از آخرین آمار تعداد مدرسان رسمی اسکرام در دنیا به آدرس زیر در سایت Scrum.org مراجعه فرمایید:
https://www.scrum.org/find-trainers

برای اطلاع از آخرین آمار تعداد دارندگان مدارک اسکرام به آدرس زیر در سایت Scrum.org مراجعه فرمایید:
https://www.scrum.org/professional-scrum-certifications/count

آیتم هایی که در این دوره به شما ارائه می شوند

 1. ۱- گواهینامه شرکت در دوره
 2. ۲- جزوه پرینت شده کامل دوره
 3. ۳- فایل pdf اسلایدهای دوره
 4. ۴- صوت دوره
 5. ۵- عضویت در گروه پیشروهای اسکرام ( گروهی که اعضای آن برای پیشرفت در اسکرام بصورت مستمر در حال کمک به یکدیگر هستند)
 6. ۶- ناهار
 7. ۷- پذیرایی میان وعده با چای، میوه، شیرینی و ...

کتابهای استفاده شده در تهیه محتوای دوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *