خوندن این کتاب رو اخیرا تموم کردم. کتابی که به مفاهیم زیربنایی اسکرام و اجایل پرداخته و توسط دو تن از مدرسان مطرح جهانی که خودشون مدرسان دیگه اسکرام رو تربیت می کنند نوشته شده. این کتاب به خوبی منجر به ارتقا طرز تفکر اجایل و اسکرام میشه. به اعتقاد بنده این کتاب منبع بسیار خوبی برای آماده شدن برای آزمونهای PSM II و PSM III هست. لذا اصلا نباید خوندن این کتاب رو از دست داد.

Mastering professional scrum

کتاب Extreme Ownership اخیرا به لیست منابع امتحان اسکرام مستری موسسه Scrum.org اضافه شده است. کتاب از زبان دو نفر از تکاوران نیروی دریایی آمریکا نوشته شده که در جنگ عراق حضور داشتند. آنها راهکار اصلی رهبری تیم و موفقیت در ماموریتهای نظامی را بکارگیری اصل نهایت مسئولیت پذیری در تمام سطوح تیم معرفی می کنند. در هر بخش تجربه ای واقعی از جنگ، جهت اشاره به یک بعد کار تیمی مطرح می شود و در ادامه اصول آن بعد تشریح و در نهایت بکارگیری آن بعد در کسب و کار مطرح می گردد. با اینکه در بخش تجربیات جنگ بیش از حد به جزئیات پرداخته شده اما اصولی که در مورد موفقیت کار تیمی مطرح شده به خوبی توضیح داده شده اند.

Extreme Ownership

خوندن این کتاب رو اخیرا تموم کردم. محتوای کتاب از زبان مدیرعامل جدیدیه که قراره جو کار تیمی درست رو در بین مدیرانش ایجاد کنه. بنظرم این کتاب بیش از حد به جزئیات پرداخته ولی با اینحال شامل مطالب ارزشمندی هست که خوندنش رو موجه می کنه.

the five dysfunctions of a team

مدتها بود که می خواستم این کتاب رو بخونم و خلاصه فرصت شد که این کار رو انجام بدم. کتاب خوبی بنظر میرسه و خوندنش ارزشمنده.

agile product management with scrum

کتابی که برای آزمون سطح سه اسکرام مستری توصیه شده. کتاب از انشاء سنگینی برخورداره. نیمه اول کتاب شاید تکرار مفاهیم پایه ای اسکرام هست اما نیمه دوم به تشریح مشخصات، وظایف و دنیای اسکرام مستر پرداخته که بنظرم ارزشمنده. از اینرو خوندن این کتاب رو توصیه می کنم.

The art of scrum

کتابی فوق العاده به عنوان مکمل سند راهنمای اسکرام که نه تنها بخشهای مختلف راهنمای اسکرام رو به شکلی خوب باز می کنه بلکه حتی فکر می کنم که منبعی قابل اتکا برای شرکت در آزمون PSMI باشه. از این پس حتما این کتاب ۸۰ صفحه ای با ارزش رو به عنوان مکمل سند راهنمای اسکرام معرفی و توصیه خواهم کرد.

Scrum Insights for practitioners

خوندن این کتاب رو که مبدعان اسکرام در سال ۲۰۱۲ نوشتند و منتشر کردند تموم کردم. فصلهای ابتدایی کتاب به خوبی خاستگاه و علت بوجود اومدن روش اسکرام رو توضیح داده و برای رسیدن به دید عمیق تر در مورد اسکرام بسیار مناسبه. خوندن این کتاب رو به فعالان این حوزه توصیه می کنم.

Software in 30 days

خلاصه بعد از چند هفته تلاش تونستم خوندن این کتاب رو تموم کنم. این کتاب یکی از بهترین کتابهایی بوده که تابحال خوندم و خوندنشو به تمام فعالان صنعت نرم افزار توصیه اکید می کنم. تلاش جاری من اینه که بتونم قوانین مطرح شده در کتاب رو در تیم نرم افزاری که باهاشون همکاری می کنم پیاده کنم تا بتونن از این طریق هزینه تولید و تحویل رو به شکل چشمگیری پایین بیارن و یک مزیت رقابتی قابل اتکا براشون ایجاد بشه.

Continuous Delivery

کتابی که توسط موسسه scrum.org آمریکا برای گواهینامه دولوپری اعلام شده. انتظار بیشتری از این کتاب داشتم و اونی نبود که انتظار می رفت. ولی باید خونده میشد.

Test-driven development

خوندن این کتاب رو تموم کردم. انتظار بیشتری از محتواش داشتم. بهر حال باید یکبار می خوندم. حالا دیگه می دونم که چه محتوایی داره.

User stories applied for agile software development

کتابی بسیار سخت به لحاظ زبانی و انشاء ولی پر از تکنیکهای مختلف و کاربردی که هر اسکرام مستری باید بدونه. با اینکه خوندن این کتاب سخته ولی خوندنش رو اکیدا توصیه می کنم.

Coaching agile teams

این کتاب در مورد تکنیکهای مختلف جهت استفاده در جلسه بازاندیشی اسپرینت در اسکرام صحبت می کنه و بنظرم خوندنش ارزشمند بود. فکر می کنم همه کسانی که می خوان تو حوزه اسکرام کار کنن باید این کتاب رو بخونن.

Agile-Retrospectives

خلاصه امروز خوندن این کتاب رو تموم کردم. کتاب بدی نیست. برای کسانی که می خواهند در زمان سریعتری با چارچوب اسکرام آشنا شوند گزینه مناسبی است.

Scrum a pocket guide

هر روز که می گذره بیشتر به اسکرام که می تونه یکی از بهترین راه حلهای چابک شدن باشه اعتقاد پیدا می کنم. فایل این کتاب لاتین رو دو هفته پیش خریدم و چاپش کردم. حالا خوندنش تموم شده. البته خرید دلاری این کتاب هم که به کمک سایت payment24 انجام دادم تجربه جالبی بود. به هر حال شاید یکی از بهترین کتابهایی بود که در مورد اسکرام خوندم. این رو حتی تو سازمانهای سلسله مراتبی هم میشه استفاده کرد ولی دلم می خواست الان یه تیم نرم افزاری کنارم بود تا از تمام یافته های جدیدم تو این زمینه استفاده می کردم.

The professional scrum product owner

خلاصه خوندن این کتاب تموم شد. کتابی که آقای مایک کوهن در سال ۲۰۰۵ نوشته و با خوندنش می بینید که ۱۲ سال پیش ایشون چقدر خوب به مسائل نگاه می کردند. مخصوصا مورد کاوی که در آخر کتاب آوردند بسیار گویا و جالب بود.

Agile-Estimating-and-Planning

جزوه کوتاه و جالبی از آقای نادر کی راد که بخوبی اسکرام رو معرفی کرده و آمادگی لازم برای شرکت در امتحان PSM رو ایجاد میکنه.

The scrum master training manual

این کتاب لاتین رو بر اساس توصیه سایت scrum.org خوندم. این کتاب مطالبی رو در مورد تبدیل شدن از یک اسکرام مستر خوب به یک اسکرام مستر عالی مطرح می کنه و بنظرم در نوع خودش خیلی خوب بود. خوندن این کتاب رو به همه چابک کاران توصیه می کنم.

Scrum Mastery

این کتاب زبان اصلی رو که تجربیات یکی از مبدعان اسکرام آقای شوابر در خصوص پیاده سازی اسکرام در سازمانهای بزرگ هست دو هفته پیش از سایت KissLibrary که نسخه الکترونیکی کتابها رو می فروشه خریدم و خوندم. کتاب بدی نیست و دید خوبی میده. البته این کتاب یکی از کتابهای پیشنهادی سایت Scrum.org برای خوندن هست که باعث شد انتخابش کنم و بخونم.

The enterprise and scrum

این کتاب رو حدود سه سال پیش خوندم و حالا که مجددا تو بحث اسکرام عمیق تر شدم دوباره یه نگاه بهش انداختم. کتاب خوبیه و ترجمه خوبی هم شده. از آقای بی بالان و همکارانشون هم به خاطر ترجمه خوب تشکر می کنم. خوندن این کتاب رو توصیه می کنم.

Essential Scrum

چند وقتیه که احساس کردم نیاز بیشتری به مطالعه در مورد متدهای چابک دارم . از اونجایی که فرهنگ کاری ایرانی تو شرکتی که کار می کنم جاریه مسائلی پیش میاد که آدم واقعا نمی دونه باید چیکار کنه. به هر حال برای متد اسکرام که یکی از مهمترین متدهای چابکه این کتاب الکترونیکی رو خوندم و چون کتابیه که موارد دنیای واقعی رو گفته جواب خیلی از سوالامو گرفتم.

Scrum and XP from the Trenches