خوندن این کتاب رو اخیرا تموم کردم. کتابی که به مفاهیم زیربنایی اسکرام و اجایل پرداخته و توسط دو تن از مدرسان مطرح جهانی که خودشون مدرسان دیگه اسکرام رو تربیت می کنند نوشته شده. این کتاب به خوبی منجر به ارتقا طرز تفکر اجایل و اسکرام میشه. به اعتقاد بنده این کتاب منبع بسیار خوبی برای آماده شدن برای آزمونهای PSM II و PSM III هست. لذا اصلا نباید خوندن این کتاب رو از دست داد.

کتاب Extreme Ownership اخیرا به لیست منابع امتحان اسکرام مستری موسسه Scrum.org اضافه شده است. کتاب از زبان دو نفر از تکاوران نیروی دریایی آمریکا نوشته شده که در جنگ عراق حضور داشتند. آنها راهکار اصلی رهبری تیم و موفقیت در ماموریتهای نظامی را بکارگیری اصل نهایت مسئولیت پذیری در تمام سطوح تیم معرفی می کنند. در هر بخش تجربه ای واقعی از جنگ، جهت اشاره به یک بعد کار تیمی مطرح می شود و در ادامه اصول آن بعد تشریح و در نهایت بکارگیری آن بعد در کسب و کار مطرح می گردد. با اینکه در بخش تجربیات جنگ بیش از حد به جزئیات پرداخته شده اما اصولی که در مورد موفقیت کار تیمی مطرح شده به خوبی توضیح داده شده اند.

Extreme Ownership

خوندن این کتاب رو اخیرا تموم کردم. محتوای کتاب از زبان مدیرعامل جدیدیه که قراره جو کار تیمی درست رو در بین مدیرانش ایجاد کنه. بنظرم این کتاب بیش از حد به جزئیات پرداخته ولی با اینحال شامل مطالب ارزشمندی هست که خوندنش رو موجه می کنه.

مدتها بود که می خواستم این کتاب رو بخونم و خلاصه فرصت شد که این کار رو انجام بدم. کتاب خوبی بنظر میرسه و خوندنش ارزشمنده.

کتابی که برای آزمون سطح سه اسکرام مستری توصیه شده. کتاب از انشاء سنگینی برخورداره. نیمه اول کتاب شاید تکرار مفاهیم پایه ای اسکرام هست اما نیمه دوم به تشریح مشخصات، وظایف و دنیای اسکرام مستر پرداخته که بنظرم ارزشمنده. از اینرو خوندن این کتاب رو توصیه می کنم.

کتابی فوق العاده به عنوان مکمل سند راهنمای اسکرام که نه تنها بخشهای مختلف راهنمای اسکرام رو به شکلی خوب باز می کنه بلکه حتی فکر می کنم که منبعی قابل اتکا برای شرکت در آزمون PSMI باشه. از این پس حتما این کتاب ۸۰ صفحه ای با ارزش رو به عنوان مکمل سند راهنمای اسکرام معرفی و توصیه خواهم کرد.

خوندن این کتاب رو که مبدعان اسکرام در سال ۲۰۱۲ نوشتند و منتشر کردند تموم کردم. فصلهای ابتدایی کتاب به خوبی خاستگاه و علت بوجود اومدن روش اسکرام رو توضیح داده و برای رسیدن به دید عمیق تر در مورد اسکرام بسیار مناسبه. خوندن این کتاب رو به فعالان این حوزه توصیه می کنم.

خلاصه بعد از چند هفته تلاش تونستم خوندن این کتاب رو تموم کنم. این کتاب یکی از بهترین کتابهایی بوده که تابحال خوندم و خوندنشو به تمام فعالان صنعت نرم افزار توصیه اکید می کنم. تلاش جاری من اینه که بتونم قوانین مطرح شده در کتاب رو در تیم نرم افزاری که باهاشون همکاری می کنم پیاده کنم تا بتونن از این طریق هزینه تولید و تحویل رو به شکل چشمگیری پایین بیارن و یک مزیت رقابتی قابل اتکا براشون ایجاد بشه.

کتابی که توسط موسسه scrum.org آمریکا برای گواهینامه دولوپری اعلام شده. انتظار بیشتری از این کتاب داشتم و اونی نبود که انتظار می رفت. ولی باید خونده میشد.

خوندن این کتاب رو تموم کردم. انتظار بیشتری از محتواش داشتم. بهر حال باید یکبار می خوندم. حالا دیگه می دونم که چه محتوایی داره.

کتابی بسیار سخت به لحاظ زبانی و انشاء ولی پر از تکنیکهای مختلف و کاربردی که هر اسکرام مستری باید بدونه. با اینکه خوندن این کتاب سخته ولی خوندنش رو اکیدا توصیه می کنم.

این کتاب در مورد تکنیکهای مختلف جهت استفاده در جلسه بازاندیشی اسپرینت در اسکرام صحبت می کنه و بنظرم خوندنش ارزشمند بود. فکر می کنم همه کسانی که می خوان تو حوزه اسکرام کار کنن باید این کتاب رو بخونن.

Agile-Retrospectives

خلاصه امروز خوندن این کتاب رو تموم کردم. کتاب بدی نیست. برای کسانی که می خواهند در زمان سریعتری با چارچوب اسکرام آشنا شوند گزینه مناسبی است.

هر روز که می گذره بیشتر به اسکرام که می تونه یکی از بهترین راه حلهای چابک شدن باشه اعتقاد پیدا می کنم. فایل این کتاب لاتین رو دو هفته پیش خریدم و چاپش کردم. حالا خوندنش تموم شده. البته خرید دلاری این کتاب هم که به کمک سایت payment24 انجام دادم تجربه جالبی بود. به هر حال شاید یکی از بهترین کتابهایی بود که در مورد اسکرام خوندم. این رو حتی تو سازمانهای سلسله مراتبی هم میشه استفاده کرد ولی دلم می خواست الان یه تیم نرم افزاری کنارم بود تا از تمام یافته های جدیدم تو این زمینه استفاده می کردم.

خلاصه خوندن این کتاب تموم شد. کتابی که آقای مایک کوهن در سال ۲۰۰۵ نوشته و با خوندنش می بینید که ۱۲ سال پیش ایشون چقدر خوب به مسائل نگاه می کردند. مخصوصا مورد کاوی که در آخر کتاب آوردند بسیار گویا و جالب بود.

Agile-Estimating-and-Planning

جزوه کوتاه و جالبی از آقای نادر کی راد که بخوبی اسکرام رو معرفی کرده و آمادگی لازم برای شرکت در امتحان PSM رو ایجاد میکنه.

این کتاب لاتین رو بر اساس توصیه سایت scrum.org خوندم. این کتاب مطالبی رو در مورد تبدیل شدن از یک اسکرام مستر خوب به یک اسکرام مستر عالی مطرح می کنه و بنظرم در نوع خودش خیلی خوب بود. خوندن این کتاب رو به همه چابک کاران توصیه می کنم.

این کتاب زبان اصلی رو که تجربیات یکی از مبدعان اسکرام آقای شوابر در خصوص پیاده سازی اسکرام در سازمانهای بزرگ هست دو هفته پیش از سایت KissLibrary که نسخه الکترونیکی کتابها رو می فروشه خریدم و خوندم. کتاب بدی نیست و دید خوبی میده. البته این کتاب یکی از کتابهای پیشنهادی سایت Scrum.org برای خوندن هست که باعث شد انتخابش کنم و بخونم.

این کتاب رو حدود سه سال پیش خوندم و حالا که مجددا تو بحث اسکرام عمیق تر شدم دوباره یه نگاه بهش انداختم. کتاب خوبیه و ترجمه خوبی هم شده. از آقای بی بالان و همکارانشون هم به خاطر ترجمه خوب تشکر می کنم. خوندن این کتاب رو توصیه می کنم.

چند وقتیه که احساس کردم نیاز بیشتری به مطالعه در مورد متدهای چابک دارم . از اونجایی که فرهنگ کاری ایرانی تو شرکتی که کار می کنم جاریه مسائلی پیش میاد که آدم واقعا نمی دونه باید چیکار کنه. به هر حال برای متد اسکرام که یکی از مهمترین متدهای چابکه این کتاب الکترونیکی رو خوندم و چون کتابیه که موارد دنیای واقعی رو گفته جواب خیلی از سوالامو گرفتم.