Uncategorized

آمارها و روندهای جدید در سیزدهمین گزارش وضعیت چابکی در جهان

سیزدهمین گزارش وضعیت چابکی در جهان

سیزدهمین گزارش سالانه وضعیت چابکی در جهان توسط کمپانیCollabNet VersionOne  منتشر شده است. این گزارش قدیمی‌ترین گزارش بررسی وضعیت چابکی در جهان با بیشترین ارجاع است. این نظرسنجی نشان می­دهد پذیرش جهانی رویکردهای چابک در حال افزایش است. در گزارش امسال متناظر با افزایش اهمیت دواپس، بخش دواپس به همراه نتایج گسترده‌تری ارائه شده است. موضوع مدیریت جریان ارزش برای اولین بار در این گزارش ارائه شده است. این موضوع یک مقوله نوظهور است که به سازمان‌ها در جهت درک بهتر ارزش اتصال تجارب چابکی و دواپس کمک می‌کند.

 

پذیرش و مقبولیت بالای چابکی در جهان

از نکات برجسته گزارش امسال می‌توان به میزان پذیرش چابکی اشاره کرد به طوری‌که ۹۷ درصد سازمان‌ها بیان کرده‌اند که روش‌های توسعه چابک را تمرین می‌کنند. البته هنوز مهارت در روش‌های چابک پایین است و تنها  ۱۷درصد سازمان‌ها ادعای سطح بالایی از مهارت را دارند. از مزایای مهم چابکی می‌توان به توانایی مدیریت تغییر اولویت­ها (۶۹ درصد) ، شفافیت پروژه (۶۵ درصد)، همکاری کسب­ وکار و آی‌تی (۶۴ درصد)، روحیه تیم (۶۴ درصد) تحویل سریع و به‌موقع (۶۳ درصد) اشاره نمود. گزارش امسال یکی از دلایل اصلی پذیرش چابکی را کاهش هزینه پروژه نشان می‌دهد (۴۱ درصد). این درصد نسبت به سال قبل (۲۷ درصد) افزایش یافته است.

موفقیت پروژه با استفاده از روش‌های چابک نسبتاً زیاد است، به طوری‌که ۹۵ درصد سازمان‌ها اعلام کرده‌اند که حداقل برخی از پروژه‌های چابک آنها موفقیت‌آمیز بوده و ۴۸ درصد می‌گویند که اکثر یا همه پروژه‌های چابک آنها موفق شده ­است. از معیارهای اصلی موفقیت در پروژه‌های چابک می‌توان از رضایت مشتری/کاربر (۴۶ درصد) و تحویل ارزش کسب‌وکاری (۴۲ درصد) نام برد.

محبوبیت چارچوب های مختلف چابکی

اسکرام با مقبولیت ۵۴ درصد، محبوب ترین روش چابکی محسوب می گردد همچنین ترکیب آن با XP محبوبیت ۱۰ درصدی دارد. اسکرامبان هم که ترکیبی از اسکرام و کانبان است ۸ درصد محبوبیت دارد.

محبوبیت چارچوب های مختلف چابکی

همچنین در این میان ۵ تکنیکی که بیشترین محبوبیت را داشته و بیشتر از دیگر تکینک ها مورد استفاده قرار می گیرد به ترتیب شامل جلسه ایستاده روزانه (۸۶ درصد) جلسات برنامه ریزی اسپرینت، بازبینی اسپرینت و بازاندیشی هر کدام ۸۰ درصد و تکرارهای کوتاه (۶۷ درصد) می باشد

محبوبیت تکنیکهای دنیای اجایل

محبوبیت روش های مقیاس پذیر چابک

محبوب ترین روش مقیاس‌پذیری در چابکی همانند سال گذشته، روش چارچوب مقیاس پذیر چابک (SAFe) است. محبوبیت این روش امسال ۳۰ درصد می باشد که به نسبت سال گذشته که ۲۹ درصد بود نیز بیشتر شده است.. روش شناخته شده بعدی که محبوبیت بالایی دارد روش اسکرام اسکرام هاست که ۱۶ درصد محبوبیت دارد. DAD دارای محبوبیت ۷ درصد و اسپتیفای ۵ درصد و LESS دارای محبوبیت ۳ درصد است.

محبوبیت روش های مقیاس پذیر چابک

سه عامل مهم در موفقیت پیاده سازی تحول چابکی در سازمان‌ها شامل سرمایه­‌گذاری بر روی مربیان چابک داخلی، حمایت مالی و برنامه‌های آموزشی ارائه شده توسط شرکت می­باشد

اهمیت بالای دواپس

دواپس اولویت سازمانی بالاتری یافته است از این رو نیاز به درک و بهبود دواپس به عنوان اولویت اصلی سازمان‌ها درحال افزایش است. ۹۰ درصد از پاسخ‌دهندگان آن را یک موضوع قابل توجه می‌دانند. درصد پاسخ­‎دهندگانی که دواپس را بسیار مهم تلقی کرده اند (۴۲ درصد) نسبت به سال قبل (۲۷ درصد) افزایش یافته است.

اهمیت بالای دواپس

قابلیت پایش و پیگیری نقطه به نقطه دلیل عمده افزایش پذیرش دواپس است در مجموع ۳۸ درصد از پاسخ‌دهندگان پایش نقطه به نقطه از کسب‌وکار تا توسعه، تست و استقرار را به عنوان ارزشمندترین قابلیت برای بهبود دواپس مشخص کردند.

مدیریت جریان ارزش، موضوعی جدید اما مهم است. اگرچه مدیریت جریان ارزش امسال برای اولین بار خود را معرفی کرد، ۶۷ درصد از پاسخ‌دهندگان گزارش دادند که مدیریت جریان ارزش برای اتصال کسب‌وکار به قابلیت‌های تحویل نرم‌افزار بسیار مهم است.

فایل کامل و نسخه اصلی سیزدهمین گزارش وضعیت چابکی در جهان را می توانید از وب سایت اصلی پروژه دریافت کنید. این گزارش با زحمات سرکار خانم مهندس صوری و همکاری بنده ترجمه شده است که این نسخه ترجمه شده را نیز می توانید به صورت pdf از این آدرس  دانلود نمایید.

https://drive.google.com/open?id=1XfTdPGtoqpOauDtjgop0qoeTXZSPEAzu

 

مدرسه اسکرام مرجع حرفه ای آموزش اسکرام

مقالات دیگر مدرسه اسکرام

خصوصیات یک تیم اسکرام بالغ

فضای کاری تیم های اجایل چگونه است؟

اسکرام مستری در ۳۰۰ کلمه

آیا چابکی آخرین هوس و موج تغییر در صنعت است؟

ارزشهای اسکرام

 

image_pdfدانلودimage_printپرینت
۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵ (۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *