Uncategorized

مهارتهای نرم در اسکرام – مهارت خودآگاهی و خودشناسی (بخش سوم)

مهارتهای نرم در اسکرام

حال که می دانیم مهارت خودآگاهی و خودشناسی مهمترین بخش از مجموعۀ مهارتهای نرم است ، لازم است روش به دست آوردن این مهارت را بیاموزیم .

خودآگاهی در حقیقت به معلومات و دانشی مربوط است که فرد از خویشتن خویش دارد و به شکلی موثر به این موضوع کمک می کند که خصوصیات روحی و روانی ، با دقت بیشتری کشف و بیان شوند . در علم روانشناسی اثبات گردیده است که داشتن خودآگاهی و خودشناسی ارتباط مستقیمی به رضایت فرد از زندگی و کار خویش دارد و کلید حل بسیاری از اختلافات درونی و بیرونی انسان خودآگاهی است .

تعریف و تفاوت ها

خودآگاهی برداشت و نگرشی منطقی است که انسان از خویشتن دارد و به صورت علمی تصویری کامل از خصوصیات روحی و روانی ریشه دار انسان ارائه می کند . کسب مهارت خودآگاهی به کشف احساسات ، تمایلات ، تفکرات کمک می کند و به ما این امکان را می دهد که در زمینه های مختلف زندگی و کسب و کار تمامی آنها را به شکل موثری کنترل کنیم .

منشاء و سرچشمه تمام فعالیت های ما ، ذهن ماست و با کنترل ذهنمان می توانیم کنترل شرایط درونی و بیرونی زندگیمان را به دست بگیریم . اولین قدم در مسیر کنترل ذهن مهارت خودآگاهی است .

لازم است اینجا اشتراک و افتراق خودآگاهی و خودشناسی نیز بیان شود . هر دو مفهوم خودآگاهی و خودشناسی به درونیات ما بر می گردد و هر کدام از زاویه ای به خویشتن می نگرد لیکن خودآگاهی بیشتر جنبه چیستی و کشف را پوشش می دهد و خودشناسی بیشتر جنبه چرایی را . اینکه در این نوشتارهای پیوسته ، این دو مفهوم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند به این دلیل است که در مسیر اهداف ما ، شناخت و مهارت خودآگاهی و خودشناسی لازم و ملزوم یکدیگرند تا بتوان به شکلی اصولی برنامه اصلی تغییرات و اصلاحات را ایجاد نمود .

برای ورود به دنیای اسکرام می توانید از دوره غیرحضوری آشنایی مقدماتی با اسکرام شروع کنید:

دوره غیرجضوری آشنایی مقدماتی با اسکرام

خودآگاهی – پله اول

یکی از مدل های اصلی برای شروع فرآیند افزایش مهارت خودآگاهی ، به شکل ساده زیر تعریف می شود و لازم است هر فرد برای هر بخش پاسخ های واقعی و مناسب از خویشتن بیابد . این بخش ها عبارتند از « شخصیت ، مهارت ها ، ارزش ها ، علاقه مندی ها » . در ادامه برای هر کدام از بخش ها مثال هایی قید شده است . لازم است یادآوری شود که بین این تعاریف همپوشانی هایی وجود دارد و ممکن است موضوعی که در قسمت شخصیت مطرح می شود ، به شکلی خود یکی از ارزش های فردی نیز باشد .

 • شخصیت :
  1. مفاهیم
  2. ایده ها
  3. حقایق
  4. خودساخته
  5. صریح
  6. فکور
  7. قاطع
  8. جزئی نگر
  9. ………………
 • مهارت ها
  1. ارتباطات
  2. سازمان دهنده
  3. تحلیل گر
  4. همکاری گروهی
  5. مهارت فنی
  6. راه حل یاب
  7. مشوق
  8. ………………..
 • ارزش ها
  1. خلاقیت
  2. بشردوستی
  3. تعادل میان کار و زنذگی
  4. توان رهبری
  5. ثبات شخصیت
  6. ریسک پذیری
  7. ……………….
 • علاقمندی ها
  1. سلامت
  2. ورزش
  3. سفر
  4. محیط زیست
  5. موسیقی
  6. زیست شناسی
  7. ………………….

بررسی و پالایش مداوم این مدل ، خودآگاهی ما را به نحو چشمگیری افزایش می دهد . به دست آوردن این مهارت توان ما را برای حل مسئله و از بین بردن تعارضات درونی و بیرونی تقویت می کند .

 

پایان بخش سوم .

ادامه دارد …

مهارتهای نرم – مهارتهای زندگی

https://www.unicef.org/lifeskills/index_7308.html

 

مدرسه اسکرام مرجع حرفه ای آموزش اسکرام

image_pdfدانلودimage_printپرینت
۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵ (۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *