ویدئوی معرفی دوره

چرا کمپین؟

بسیاری از افرادی که در دوره های مدرسه اسکرام شرکت کرده اند و یا خود به شیوه ای دیگر وارد دنیای اسکرام شده اند، بشکلی برنامه برای شرکت در آزمون PSM I را دارند. ولی انگار زمان مناسب آن فرا نمی رسد. از این منظر باید گفت که هیچگاه زمان مناسب فرا نمی رسد. دلایل این افراد به شرح زیر است:

 1. ۱- هیچ وقت زمان خالی در اختیار ندارم که برای آزمون آماده شوم.
 2. ۲- آزمون سخت است و اعتماد بنفس لازم را ندارم.
 3. ۳- آزمون به زبان انگلیسی است و تابحال در یک آزمون انگلیسی شرکت نکرده ام.
 4. ۴- حداقل نمره قبولی ۸۵% خیلی بالاست پس ریسک رد شدن هم بالاست.
 5. ۵- در صورت رد شدن، پول سنگین ۱۵۰ دلاری که بابت ثبت نام آزمون اصلی داده ام از دست می رود.
 6. ۶- قدمهای آماده شدن برای آزمون را نمی دانم و منابع صحیح آن را نمی توانم پیدا کنم.
 7. ۷- ...

با توجه به دلایل عدیده فوق و حضور مهمان ناخوانده کرونا که همه ما را به نوعی خانه نشین کرده است فرصتی ایجاد شده تا از این زمان طلایی استفاده و خود را آماده شرکت در آزمون PSM I کنیم. لذا مدرسه اسکرام تصمیم به برگزاری یک کمپین شش هفته ای شرکت در آزمون PSM I گرفت تا با راهنمایی و کمک به شرکت کنندگان، آنها را بخوبی آماده شرکت در آزمون کند.

شرکت کنندگان با پیوستن به این کمپین فرصتی را برای خود ایجاد می کنند تا با موفقیت در آزمون اصلی مهر تائیدی برای دانسته های درست اسکرام خود بزنند.

این گواهینامه خروجی های زیر را دارد:

 • ایجاد اطمینان از در اختیار داشتن دانش درست اسکرام
 • قابل ارائه به کارفرمایان داخلی در زمان جستجوی کار برای همه نقشهای تیم اسکرام
 • رجیستر شدن نام شما به عنوان دارنده گواهینامه PSM I در سایت Scrum.org آمریکا به عنوان بالاترین مرجع دانشی این حوزه
 • قابل استفاده برای کسانی که قصد مهاجرت دارند

اهداف کمپین

 1. ۱- بسیج نمودن انرژی افراد تا با تعیین یک سررسید زمانی در آزمون اصلی PSM I شرکت کنند.
 2. ۲- همراهی شرکت کنندگان از طریق آموزش نکات و ریزه کاریهای چارچوب اسکرام که در آزمون اصلی به آنها پرداخته می شود.
 3. ۳- برگزاری جلسات رفع اشکال آنلاین گروهی تا به ابهامات افراد پاسخ داده شود و همه همزمان یاد بگیرند.
 4. ۴- ایجاد هدفی مشترک برای شرکت کنندگان تا خودشان هم طی مسیر به یکدیگر کمک کنند.

نحوه برگزاری کمپین

 • کمپین برای شش هفته برنامه ریزی شده است.
 • در ابتدای کار مراحل آماده شدن به شرکت کنندگان ارائه می شود.
 • در قدم اول خواندن محتواهایی که معرفی می شوند در دستور کار قرار میگیرد.
 • در قدم بعدی خواندن کتابچه آموزشی نکات وریزه کاریهای چارچوب اسکرام انجام می شود.
 • انتهای هفته دوم اولین جلسه آنلاین دوساعته رفع اشکال با حضور همه شرکت کنندگان تشکیل می شود.
 • در قدم بعدی دیدن ویدئوهای آموزشی آزمون در دستور کار قرار میگیرد و استفاده از سوالات Scrum Open Assessment
 • انتهای هفته چهارم، دومین جلسه آنلاین دوساعته رفع اشکال با حضور همه شرکت کنندگان تشکیل می شود.
 • قدم بعدی تمرین سه سری سوال کامل شبیه سازی شده آزمون می باشد که انتظار می رود شرکت کنندگان آنقدر آن را تمرین کنند که بتوانند هر سه را پشت سر هم ۱۰۰% بزنند. این سوالات دارای پاسخنامه تشریحی هم هستند که به افراد پس از هر آزمون کمک می کند تا متوجه نقاط ضعف خود شوند. سوالات این آزمونهای شبیه سازی شده کمی حتی سخت تر از آزمون اصلی هستند تا افراد بطور کامل آماده شوند.
 • در آخرین مرحله یعنی انتهای هفته ششم، سومین جلسه آنلاین دوساعته رفع اشکال با حضور همه شرکت کنندگان تشکیل می شود.
 • در این مرحله همه آمادگی کامل را برای شرکت در آزمون اصلی بدست آورده اند و آخرین راهنمایی های لازم به شرکت کنندگان ارائه می شود.
 • روز پس از آن، تاریخ شرکت در آزمون اصلی برای همه شرکت کنندگان است. این همزمانی باعث ایجاد نوعی تعهد ضمنی در ذهن همه شرکت کنندگان می شود تا از بالاترین سطح انرژی خود استفاده کنند و آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند.

توضیح: جلسات رفع اشکال آنلاین از طریق ابزارهای Skyroom و یا Adobe Connect برگزار می شود که اطلاعات ورود به آنها در زمان مقتضی برای شرکت کنندگان ارسال می شود.

زبان انگلیسی

کلیه محتواهای ارائه شده در کمپین (بجز ویدئوهای آموزشی) به زبان انگلیسی می باشند. لذا شرکت کنندگان باید از نظر مهارت زبانی برای خواندن و درک مطلب متون انگلیسی در سطح مناسبی باشند.
در ضمن خود آزمون PSM I هم به زبان انگلیسی می باشد.

تضمین کیفیت کمپین

خود مربی تا بالاترین سطح آزمون این حوزه یعنی PSM III رفته است و کاملا به چند و چون ماجرا آگاه است. لذا چنانچه شرکت کنندگان طبق برنامه کمپین عمل کنند براحتی از پس آزمون برخواهند آمد. با اینحال برای ایجاد اطمینان در شرکت کنندگان این تضمین ارائه می شود:
چنانچه شرکت کنندگان پس از طی دوره کمپین در آزمون اصلی PSM I شرکت کنند و آن را پاس نکنند، حق خواهند داشت در کمپین بعدی بدون هرگونه پرداختی جدید مجددا شرکت نمایند.

گواهینامه PSM I چیست؟

گواهینامه PSM I یا Professional Scrum Master I نشان می دهد که دارنده آن شناخت مناسب و قابل قبولی نسبت به چارچوب اسکرام و بکارگیری آن دارد. این گواهینامه توسط موسسه Scrum.org آمریکا صادر می شود و دریافت آن مستلزم شرکت در آزمون PSM I و قبولی در آن می باشد. این آزمون شامل ۸۰ سوال تستی است که بایستی طی ۶۰ دقیقه پاسخ داده شود و بصورت آنلاین برگزار می شود. حداقل نمره قبولی آن ۸۵% است که باعث شده این آزمون در زمره آزمونهای سخت قرار گیرد.

معروفترین گواهینامه های اسکرام مستری توسط دو موسسه Scrum.org و Scrum Alliance بشرح زیر صادر می شوند:

موسسه Scrum.org توسط آقای Ken Schwaber یکی از مبدعان اسکرام در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد. یکی از مزیتهای آزمون PSM I این است که الزامی به شرکت در دوره های آموزشی موسسه مذکور نمی باشد و می توان با مطالعه شخصی و سایر روشها آمادگی لازم را در خود ایجاد نمود. لیکن سختی عبور از امتحان آن باعث شده که این گواهینامه به قابل اتکاترین گواهینامه در این حوزه بدل گردد. هزینه شرکت در این آزمون ۱۵۰ دلار آمریکا می باشد.

موسسه Scrum Alliance در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و گواهینامه CSM یا Certified Scrum Master را صادر می کند. این گواهینامه مرسوم ترین گواهینامه اسکرام مستری می باشد. لیکن شرط اخذ این گواهینامه، شرکت در دوره آموزشی دو روزه مربوطه است که هزینه آن حدودا ۱۰۰۰ یورو می باشد. این دوره در کشورهای همسایه همچون امارات متحده عربی و ترکیه برگزار می گردد. البته این گواهینامه هم برای خود آزمون دارد ولی عبور از آن ساده است و تنها مانع اصلی ، شرکت در دوره آموزشی آن است.

با توجه به توضیحات ارائه شده با اینکه ورود گواهینامه PSM I به بازار حرفه ای عمر کمتری نسبت به گواهینامه CSM دارد ولی خط کش قابل اطمینان تری برای ارزیابی دانش دارنده آن است و از اینرو در فضای کار جهانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

ما در تلاش هستیم تا با کمک به جامعه کارآفرینی ایران، دانش بازیگران آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقا دهند.

نحوه ثبت نام آزمون اصلی PSM I

ثبت نام آزمون اصلی PSM I در سایت Scrum.org مستلزم پرداخت ارزی به مبلغ ۱۵۰ دلار است. پس از پرداخت ارزی موسسه Scrum.org پسوردی برای شرکت در آزمون اصلی برای شرکت کنندگان می فرستد که تاریخ انقضاء ندارد. لذا متقاضیان می توانند از همین الان و یا حتی هفته آخر کمپین هم این پرداخت را انجام دهند.

توجه: شرکت کنندگان کمپین باید مبلغی (بین دو و نیم تا سه میلیون تومان بر اساس نرخ روز ارز) برای ثبت نام آزمون اصلی PSM I کنار بگذارند. این مبلغ جدای از هزینه کمپین است و به عهده شرکت کنندگان می باشد. همچنین در مقطع حاضر خدمات پرداخت ارزی توسط مدرسه اسکرام ارائه نمی شود لیکن راهنمایی های لازم در خصوص نحوه پرداخت ارزی طی دوره کمپین ارائه خواهد شد.

مدرس دوره

سید مهدی حسینی

سید مهدی حسینی

دارای گواهینامه های حرفه ای اسکرام از موسسه Scrum.org آمریکا

PSM III, PSM II, PSM I, PSD I, PSPO I, SPS, PAL I, PSK I

برنامه نویسی را از سال ۱۳۷۷ شروع و برای سالهای متمادی بصورت شخصی برنامه نویسی کرده اند و در چند سال اخیر تجربه کار تیمی تولید محصولات نرم افزاری را داشته اند. علاقه وصف ناپذیری به کار در حوزه کارآفرینی، صنعت نرم افزار، شرکتهای استارتاپی و محصولات تکنولوژیک داشته و به همین علت مستمرا تلاش کرده اند تا دانش و ابزارهای مورد نیاز این حوزه را یاد گرفته، بکار برده و بروز باشند. از سال ۹۲ با رویکرد اجایل و چارچوب اسکرام آشنا شدند و به موازات در تیم های نرم افزاری به شکل واقعی در حال استفاده از آن بوده و هستند. به علاوه بصورت متمرکز در حال کار در حوزه آموزش و مشاوره اسکرام هستند تا با کمک به جامعه کارآفرینی کشور، دانش فعالین آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقاء دهند.

بهترین تفریح و عادتشان مطالعه کتاب است

گواهینامه های مدرس از موسسه Scrum.org آمریکا

مدرس دوره برای پیشرفت در اسکرام در حال چه کاری است؟

بنا به مشاهدات انجام شده و سطح ارتباطات گسترده ای که در صنعت نرم افزار ایران دارم هنوز فاصله معناداری با استفاده و بکارگیری درست و قابل اتکا اسکرام داریم. لذا آموزش و ترویج اسکرام از مواردی است که در این برهه زمانی بایستی عمیقا به آن پرداخت.
بنده خود با مفاهیم اجایل و اسکرام در حال زندگی هستم و اثرات آن را می توان در تمام جنبه های زندگی بنده مشاهده کرد. بهبود مستمر از مفاهیم بنیادی آنهاست و در این بین بنده هم بصورت دائمی در حال ارتقا خود هستم تا بتوانم بهتر و بهتر برای ترویج این علم در کشور اقدام کنم.
اقدام فعلی من تلاش برای تبدیل شدن به مدرس رسمی اسکرام موسسه Scrum.org آمریکا می باشد که بالاترین سطح دانش این حوزه به شمار می رود و تا به حال کسی در ایران نتوانسته به این سطح برسد. مزید اطلاع در تاریخ نوشتن این مطلب تنها حدود ۳۰۰ نفر در کل دنیا مدرس رسمی موسسه Scrum.org هستند. این مسیر یک فرآیند ۹ مرحله ای بسیار سخت است که بنده تابحال ۷ مرحله را پشت سر گذاشته ام.
امیدوارم با تلاش روزانه ای که انجام می دهم بتوانم یکی از مدرسان رسمی جهانی باشم و به صنعت نرم افزار کشور کمک شایانی بدهم.

برای اطلاع از آخرین آمار تعداد مدرسان رسمی اسکرام در دنیا به آدرس زیر در سایت Scrum.org مراجعه فرمایید:
https://www.scrum.org/find-trainers

برای اطلاع از آخرین آمار تعداد دارندگان مدارک اسکرام به آدرس زیر در سایت Scrum.org مراجعه فرمایید:
https://www.scrum.org/professional-scrum-certifications/count

آیتم هایی که در این کمپین به شما ارائه می شوند

 1. ۱- دوره ویدئویی آموزش نکات و ریزه کاریهای سوالات آزمون PSM
 2. ۲- ارائه کتابچه تشریحی نکات و ریزه کاریهای چارچوب اسکرام
 3. ۳- سه سری سوال کامل شبیه سازی شده آزمون اصلی به همراه پاسخ تشریحی
 4. ۴- سه جلسه دو ساعته رفع اشکال آنلاین هر دو هفته یکبار که بصورت گروهی برگزار می شود
 5. ۵- عضویت در گروه کمپین تا امکان ارتباط مستمر با مربی و سایر شرکت کنندگان کمپین برای همه فراهم باشد.

کتابهای استفاده شده در تهیه محتوای دوره

مشخصات کمپین

عنوان دوره: کمپین شرکت در آزمون PSM I

نوع دوره: غیرحضوری

مدت دوره: شش هفته

مدرس: سید مهدی حسینی

برگزار کننده کمپین: مدرسه اسکرام

مدت زمان دسترسی به محتوای کمپین: ۶ ماه

مخاطبین: تمام افرادی که تمایل دارند مهر تائیدی بر درستی دانش اسکرام خود بزنند

سرمایه گذاری شما: ۸۹۰,۰۰۰ تومان

۱۰ پاسخ در “کمپین شرکت در آزمون PSM I

 1. با سلام و عرض ادب خدمت مجموعه مدرسه اسکرام من در کمپین اخیر مدرسه اسکرام برای آزمون PSM1 شرکت داشتم و تونستم که با نمره بالای ۹۵ درصد آزمون رو پاس کنم خواستم تجربه ای رو که داشتم رو باهاتون به اشتراک بگذارم. اساسا معتقدم تجربه محیط اسکرام با مهندس حسینی بی نظیره حقیقتا من میخواستم که آزمون رو قبل از کمپین انجام بدم ولی با مشورتی که با مجموعه مدرسه اسکرام انجام دادم منصرف شدم و سعی کردم در کمپین باشم واقعا تجربه ی بی نظیری بود. مطالعه آزمون با افراد دیگر تحت نظارت و راهنمایی مجموعه مدرسه اسکرام واقعا عالی بود به نحوی که من توی آزمون به ندرت پیدا میشد سوالی رو من ندیده باشم یا سوالات یکسان بود یا شبیه بود یا اونقدر راهنمایی و منابع مفید بود که میتونستم به راحتی پاسخ بدم و یقینا بدون حضور در این کمپین ممکن بود به سختی فقط حداقل نمره رو بیارم و شاید حتی نتونم پاس کنم آزمون رو. در نهایت سپاس فراوان از مجموعه مدرسه اسکرام و علی الخصوص جناب مهندس حسینی که بنده رو با دنیای اسکرام به بهترین نحو آشنا نمودند.

  1. خیلی ممنون آقای پدران عزیز
   خوشحالیم که خدمات ما باعث شد که شما قدم معناداری در دنیای اسکرام بردارید. با انرژی و پشتکاری که در شما سراغ داریم قطعا قدمهای بعدی رو هم پشت سر خواهید گذاشت.

 2. با سلام لطفا بفرمایید ایا با گذراندن دوره غیرحضوری آشنایی با اسکرام می توانم در این کمپین شرکت کنم یا اینکه دوره حضوری اسکرام هم جزو پیش نیازهای این کمپین می باشد ؟

  1. با سلام خانم عرفانیان
   هیچکدام از مواردی که فرمودید پیش نیاز کمپین شرکت در آزمون PSM I در نظر گرفته نشدند چون ما از ابتدا با شرکت کنندگان طی کمپین کار می کنیم. مع الوصف شرکت در آنها باعث می شود که به شکل موثرتری در کمپین حاضر شوید. مخصوصا دوره غیرحضوری “آشنایی مقدماتی با اسکرام”
   با تقدیم احترام

 3. با سلام . بنده متقاضی شرکت در این کمپین هستم. و متاسفانه با توجه به شرایط مهاجرتم امکان شرکت در دوره بعدی میسر نمیباشد.آیا امکان شرکت در کمپین فعلی (اردیبهشت) مقدور است؟

  1. با سلام
   کمپین فعلی شنبه هفته قبل شروع شده. همونطور که می دونید کمپین شش هفته ای هست و ۱۶ خرداد تموم میشه. اگه وارد کمپین بشید باید چند روز اول رو خیلی وقت بذارید و منابع بیشتری رو برای مطالعه مصرف کنید تا به بقیه برسید. اگر می تونید بفرمایید تا شرایط ثبت نام تون رو فراهم کنیم.
   با تقدیم احترام

 4. سلام وقت بخیر
  آیا امکان دارد در کمپین با تخفیف ثبت نام کنیم. من دوره آشنایی با اسکرام را از شما خریداری کردم و علاقه بسیاری به گذراندن امتحان و دریافت مدرک دارم.
  لطفاً به من تخفیف ویژه برای ثبت نام بدهید.

  »تشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *